space
space
Peshtigo Times
space
space
space
Perspectives
* From My Window
space
space
Sports Shorts
* Marines Take Third at D2 State Meet, Ty Kretz Claims Bronze
* Area Track & Field Athletes Advance to Sectional Competition
* Area Baseball Teams Move on to Sectionals
* Coleman Cougar Girls are M&O Champions
* Coleman Defeats Crivitz For Conference Championship

space
Peshtigo Fire
space
e-Edition
Now Available
For more information
click here
dot
THE CITY REBORN FROM THE ASHES OF AMERICA'S MOST DISASTROUS FOREST FIRE
space
dot
space

Suring Sweeps Five Team Meet in Gillett

Issue Date: May 27, 2021

Suring's girls and boys track and field teams each topped the rankings at the five-team Gillett track meet on Tuesday.

For the Suring boys, Jeremy Hensel won the pole vault at 11 feet, Gavin Fredenburgh won the 110-meter hurdles (19.12) and 300-meter hurdles (47.56) and Ashtyn Edwards topped the triple jump in 34-9.5.

For the Suring girls and their 111 team points, Christine Sleeter won the high jump (4-10), Birdee Cramer won the 100-meter hurdles (18.51 seconds) and 300-meter hurdles (54.58) and Chantelle VanDenElzen won the 3200-meter (14:40.20).

The Eagles picked up a ton of points with second-place finishes, as Suring competitors were second in eight events.

Gillett's boys were third, six points back of Suring's first-place day, and the Gillett girls were eight points back with 103 to Suring's 111.

For the girls, Ryann Wagner set a PR on her way to a win in the 1600-meter run (5:39.59), Lexi Grzeskowiak won the 400-meter dash in 1:11, Sylvia Hansen PR'd in the 800-meter run in a win (2:25.4) and Karissa Schaal won the shot put with a distance of 37 feet, 2.5 inches.

Three Gillett relay teams were victorious as well, with the Tigers picking up wins in the 4x100 (1:02.59), 4x200 (2:01.5) and 4x800 (11:45).

For the Gillett boys, Derek Hanson won the 800-meter run in 2:04.07 and Riley Engebretsen won the 3200-meter run in 12:11.32. He also ran in the uncontested 4x800 relay for Gillett (11:22.9).

"I asked him to cover that for us tonight. He ran in the 4x800 to begin with and anchored that," Gillett coach Bill DeJung said of Engebretsen. "And as a senior, I wanted to give him the opportunity to win a couple of events in his last meet at home, so I was really happy for him."

Gillett also won the 4x400, which had only one team (4:13.41) and 4x200, which had just one team (1:52.83).

Crivitz's boys won the 4x100 relay team, which had two teams in it (49.82), and Evander Lawrence won the long jump (19-4.5).

For the Crivitz girls, Isabella Galindo won the pole vault (8-6) and Senya Caine won both the 200-meter dash (27.37) and 100-meter dash (12.97).

Crivitz saw its 4x200 relay team pick up a win in 2:01.5 as well.



Peshtigo Boys/Oconto

Girls Finish Second at

Kewaunee Multi Meet

Peshtigo's boys took second at the Kewaunee Five track and field meet Tuesday.

Kewaunee won both the girls and boys meets. For second-place Peshtigo, Ethan Brissette won the 300-meter hurdles in 45.47 seconds, Darius Sechen won the shot put (38-9.25) and Kavin Kleikamp pole vaulted to first place with an 11-foot height.

Aaron Blohowiak was second in the 200-meter (24.56) and third in the long jump (17-2.5), Jesse Jandt took third in the 100-meter dash (11.80), Logan Smith took third in the 800-meter (2:18.83) and 1600-meter (4:56.26), Andrew Nelson took third in the 1600-meter (4:56.76) and second in the 3200 (11:40.18), Kyle Goneau took second in the 300-meter hurdles (47.82) and triple jump (38-1.5) and Brisette was third in the pole vault (10-6).

Peshtigo's 4x200 relay team was first of two teams (1:38.18).

The Oconto boys were fourth. The Blue Devil boys didn't pick up any wins, but they did get two silvers from Davon Caylor, who took second in the 100-meter dash (11.80) and long jump (17-6.75).

Oconto's 4x100 relay team was second of four teams (48.04).

Oconto's girls took second, led by a win for Hannah Moe in the high jump for her height of four feet, eight inches. Moe also took second in the 100-meter hurdles (19.52) and 300-meter hurdles (54.68).

Lianna Baxter took third in the 200-meter dash (30.96), Betsy Finger and Ellie Finger were second and third in the 800 (2:58.25, 3:04.97), Josie Mireles took third in the 1600 (7:12.8), Myah Mlnarik was third in the 100-meter hurdles (20.94) and Leah Allen took second in the triple jump (27-9).

Oconto's 4x200 team was first in 1:59.08.

Peshtigo's girls were third as a team, with wins from Annabelle Smith in the 200-meter (30.60), Emily Halfmann in the 1600 (6:16.335) and Jessi Swiatnicki in the pole vault (7-3).

Kylie Villas took second in the 400 (1:07.08) and Smith tied for second in the pole vault (6-6)

Peshtigo's 4x200 relay team was second of two teams, less than a second behind Oconto (1:59.08).

Lena/STAA and

Suring Compete at

"Back the Track" Invite

Lena/St. Thomas Aquinas and Suring competed at Friday's Back the Track event in Rosholt, coming away from the nine-team event with a couple of wins each.

Lena/STAA's boys were third of nine teams, behind only Wild Rose and Edgar.

Sam Marquardt's time of 11.72 seconds was good for first place in the 100-meter dash, and his 23.98-second time in the 200 beat the field as well. Both races had 24 runners apiece. Marquardt was also third in the long jump at 18 feet, 11 inches.

Lena/STAA's 4x800 relay team of Norman Aguilar, Max Beyer, Miles Maloney and Reed Hosking was the only team in the race, finishing with a time of 9:44.04.

Suring's boys were seventh, with one top-three spot on the day, as Trent VanDenElzen took second in the pole vault (8-6).

The Lena/STAA girls were fifth, with Kennedy Marquardt the standout.

Marquardt took home third-place finishes in the 100-meter dash (13.07), 200-meter dash (27.16) and 400-meter dash (1:03.04), along with a second-place distance in the long jump (15-5.5).

The Suring girls took third, finishing behind Edgar and Wittenberg-Birnamwood in the rankings. The Eagles' day was characterized by a number of second-place finishes.

Olivia Noak was second in the 800-meter run (2:40.96) and 1600-meter run (5:51.42), while Macie Reed took second in the discus (84-9) and Christine Sleeter took silver in the high jump (4-8) and Grace Fischer was second in the pole vault (7 feet).

The 4x800 relay team of Chantelle Vandenelzen, Georgia Gerndt, Claire Pommerich and Moriah Baldwin won the two-team 4x800 (12:38.86).



Coleman Girls,

Lena/STAA Boys Finish

First at Lena Triangular

Lena/St. Thomas Aquinas Academy and Coleman each picked up wins from a three-team event in Lena on Tuesday.

The Coleman girls were victorious with 64 points.

Picking up wins for Coleman were Corrin Liptak in the 100-meter dash (13 seconds) and long jump (15-4.25), Sara Seefeldt in the 1600-meter (7:18.31) and 3200 (16:53.76), Sylvia Fochesato in the 300-meter hurdles (56.92) and pole vault (7 feet) and Kiersten Jensen in the shot put (27-5) and discus (103-6).

Coleman's 4x100 relay team also won the three-team race.

Florence-Niagara's girls took second at 47, with wins from Kiera Sullivan in the 800-meter (2:55.92), Audrey Selden in the 100-meter hurdles (16.88) and Alyssa Cretton in the high jump (5-3).

The 4x400 relay race was uncontested for Florence-Niagara (6:34.07).

Lena/STAA's girls were third at 45 points. Kennedy Marquardt won the 200-meter dash (26.96) and 400-meter dash (1:03.60) and Ruth Alberts won the triple jump (24-10.75).

The Lena/STAA 4x200 relay team was first of two teams.

The Lena/STAA boys took first as a team with 88 points to Florence-Niagara's 52 and Coleman's 29.

For Lena/STAA, Miles Maloney won the 400-meter (59.38), Norman Aguilar tied for first in the 800 (2:33.51), Bladyn Anderson topped the two-runner 1600 (6:18.52) and 3200 (13:26.45), Frank DesJarlais threw the shot 37 feet, 3.5 inches for a win, Max Beyer's jump of 5-8 won the high jump and Sidney Sylvester won the triple jump (36-5).

The 4x100 was a one-team race won by Lena/STAA in 51.97 seconds, and the 4x400 squad beat Florence-Niagara in 4:24.58.

For Florence-Niagara, Patrick Milan won the 100-meter (11.58) and 200-meter (23.98), Blake Smith won the 110-meter hurdles (16.9), 300-meter hurdles (46.87) and long jump (18-1.75) and Evan Bruemmer won the discus (98-4).

Florence-Niagara's 4x200 team won by about a second in the 4x200 (1:44.32).

Coleman's lone win came from John Nowak in the pole vault (9 feet).



Marine Boys/Girls

Finish Second at

Home Quadrangular

Marinette welcomed Freedom, Menominee and Clintonville to town for a meet on Tuesday, taking second in both the boys and girls rankings.

Freedom won both events. Winning events for Marinette's girls, which finished 28.5 points off Freedom, were Kylie Veriha in the high jump (4 feet, 10 inches) and Rylee Hansen in the triple jump (30-8.25).

Also top three for the Marinette girls, Sherrie Wu was second in the 100-meter dash (13.70 seconds) and long jump (15-6), Hansen took third in the 200 (28.26), Elise Schmiege was second in the 400-meter (1:06.09), Hadley Reines took second in the 1600 (5:44.25), Lindsey Wingender took third in the shot put (34 feet), Samantha Pieper was second in the 3200 (14:34.32), Kylie Veriha placed second in the 100-meter hurdles (17.86),

Marinette's 4x100 team of Wu, Veriha, Amara Smalls and Hansen was second (54.23) and a team of Reines, Ava Dahlman, Karissa Valitchka and Pieper was the only team in the 4x800 (12:07.64).

For the Marinette boys, Nathan Poetzl won the 100-meter dash (11.66), Cameron Anderson won the shot put (42-10) and Alec Queever won the triple jump (34-6).

Finn Seaborg was second in the 100 (11.84) and third in the long jump (17-2.5), Ryan Demmith placed third in the 800 (2:08.36), Joseph Gagnon came in third in the 110-meter hurdles (21.17), Cale Ducane took second in the pole vault (10 feet) and Anderson placed second in the discus (117-10).

For Menominee's girls, Hayden Buck won the 200-meter dash (27.58) and 400-meter dash (1:02.16), Attica Brandt won the 3200-meter (13:59.15) and Makenzie Wellner won the 100-meter hurdles (16.56), 300-meter hurdles (46.60) and long jump (16-5).

A 4x400 relay team of Wellner, Anna Nerat, Park and Buck was second in the race with a time of 4:09.01) behind Freedom by about six seconds.

Nerat took second in the 200 (28.16) and Kennedy Olson was second in the discus (115-1) and shot put (37-11).

For the Menominee boys, Brady Schultz tied for first in the high jump (6-6) and Kaeden Calcari won the long jump outright (18-9.75). Dawson Allgeyer was second in the long jump (18-0.5).

A 4x200 relay team of Allgeyer, Calcari, Eric Brown and Cameron Buscher was second in the 4x200 (1:38.37) and a 4x100 team of Allgeyer, Brown, JR Tryan and Buscher took second as well (48.75).



Menominee Girls

Finish Third at

Marquette Regional

The Menominee girls track and field team continued to see success at the MHSAA Region 41-1 meet in Marquette on Thursday.

The top four competitors from each event advanced to the UP finals on June 5.

Makenzie Wellner won the 100-meter hurdles with a time of 16.5 seconds, with teammate Marin Park third (18.41). Wellner also won the 300-meter hurdles in 47.3 seconds and the long jump with a distance of 16 feet, 6 inches. She goes into the UP finals as the top seed in all three events.

Hayden Buck won the 400-meter run with a time of 1 minute, 1.86 seconds. She is the top-seeded runner in the UP.

Anna Nerat took third in the high jump at 4 feet, 10 inches and Kennedy Olson was second in the shot put (39-10.5) and discus (111-9).

Buck, Wellner, Park and Nerat also ran on the Menominee girls' blazing 4x400 relay, which ran a 4:12.89 to beat all other teams in the race by at least 13.83 seconds.

Attica Brandt was fourth in the 3200-meter run (13:53.05).

For the Menominee boys, Brady Schultz won the high jump (6-6) and goes in as the top seed at the UP finals, while Landen Clausen was fourth in the 400-meter run (54.03).

A 4x200 relay team of Cameron Buscher, Kaeden Calcari, Dawson Allgeyer and Eric Brown was second (1:39.11), as was a 4x400 team of Allgeyer, Calcari, Brown and Clausen (3:42.95).

A 4x100 team of Allgeyer, Brown, JR Tryan and Cameron Buscher took fourth (47.77).

Other teams competing at the event were Marquette, Sault Ste. Marie, Escanaba, Manistique and Gladstone. Marquette topped both the boys and girls team rankings with 71 and 57 points respectively. The Menominee girls were third with 36 points and the boys finished in fifth with 13.






Recent stories, opinions and photos

Issue Date Department Headline
06-17-2021Front Page
Peshtigo Historical Society Making Sesquicentennial Plans for Oct. 8

06-17-2021Front Page
Marinette School District Celebrates Groundbreaking

06-17-2021Front Page
Hwy. 141 Truck/Tractor Crash Takes Life Of Truck Driver

06-17-2021Front Page
City of Peshtigo Approves First Two Facade Grants

06-17-2021Front Page
Wausaukee Awards $1,545,000 Community Center Bid To Mike Koenig Construction

06-17-2021Community - Coleman
Handbooks, Staffing, On Coleman School Agenda

06-17-2021Community - Coleman
Faith Christian School Has Rummage Sale June 25-26

06-17-2021Community - Coleman
7th Annual Equity Park Craft,Vendor Fair June 19

06-17-2021Community - Crivitz
Country Gospel Jam June 18th

06-17-2021Community - Crivitz
July 4th Parade, Fireworks, and More Planned in Crivitz

06-17-2021Community - Crivitz
Town Stephenson Review Board Okays One Change

06-17-2021
Athelstane Fireman's Picnic Set For July 10

06-17-2021Community - Wausaukee
Silver Cliff Blood Drive is July 13th

06-17-2021Community - Wausaukee
Town of Wausaukee Sets July 24 Board of Review

06-17-2021Community - Wausaukee
Wagner Fire Department June Jamboree June 26

06-17-2021Sports
Marines Take Third at D2 State Meet, Ty Kretz Claims Bronze

06-17-2021Sports
Area Track & Field Athletes Advance to Sectional Competition

06-17-2021Sports
Area Baseball Teams Move on to Sectionals

06-17-2021Sports
Coleman Cougar Girls are M&O Champions

06-17-2021Perspectives
From My Window

06-17-2021Perspectives
From Our Readers...

06-17-2021Perspectives
Country Cousin

06-17-2021Obituaries
Anthony Dragosh

06-17-2021Obituaries
Richard E. Berryman

06-17-2021Obituaries
Keith Earle Comeaux

06-17-2021Obituaries
Marjorie A. Gamelin

06-17-2021Obituaries
William A. Gould

06-17-2021Obituaries
Allen Hansen

06-17-2021Obituaries
Bonnie J. Jones

06-17-2021Obituaries
Barbara J. Kananen

06-17-2021Obituaries
Delores F. Knutson

06-17-2021Obituaries
William W. Martin

06-17-2021Obituaries
Walter A. Sinks

06-17-2021Obituaries
Jane M. Splingaire

06-17-2021Obituaries
Alice Tomaszewski

06-17-2021Obituaries
Wayne D. Williams

06-10-2021Front Page
100 Women Giving Back-Northwoods Donates $7,000 to Oconto River Kids

06-10-2021
Construction May Be Up, Corn Crop Down In Area

06-10-2021Front Page
Mexican Drug Cartel Linked To Oconto County Murder

06-10-2021Front Page
Trial Proceedings Continue For McClintock Park Murder Case

06-10-2021Front Page
Jail Stay Costly For Marinette County

06-10-2021Front Page
Streets & Drainage Committee Okays Street Closures, Contract

06-10-2021Community - Coleman
"Stepping On" Held Successful Workshop

06-10-2021Community - Coleman
Battle of Bands at Equity Park

06-10-2021Community - Coleman
Pound Village Board May Adopt Property Maintenance Ordinance

06-10-2021Community - Coleman
Coleman To Consider 3% Sewer Rate Hike

06-10-2021Community - Coleman
Coleman Board To Consider Firearms Ordinance Changes

06-10-2021Community - Crivitz
BuckEaZe: Making Firewood with Ease

06-10-2021Community - Crivitz
Caregiver Connection Support Group To Meet

06-10-2021Community - Crivitz
Middle Inlet Plans Update For RV/Camper Ordinance

06-10-2021Community - Crivitz
Middle Inlet Fire Department Held Training With Trail Riders

06-10-2021Community - Wausaukee
Wausaukee Okays 2021Road Projects

06-10-2021Sports
Coleman Defeats Crivitz For Conference Championship

06-10-2021Sports
Softball Post Season Sees Action This Week

06-10-2021Sports
Packerland Conference Names Senior Athlete Award Winners

06-10-2021Sports
Lena/STAA Boys, Suring Girls Claim M&O Conference Crowns

06-10-2021Sports
DNR Releases Ruffed Grouse West-Nile Virus Testing Results

06-10-2021Perspectives
From Our Readers...

06-10-2021Perspectives
Country Cousin

06-10-2021Perspectives
From My Window

06-10-2021Obituaries
Marilyn F. Anderson

06-10-2021Obituaries
Luann Axtell

06-10-2021Obituaries
Ashley A. Booth

06-10-2021Obituaries
Lois Ann Blaha

06-10-2021Obituaries
Marlene M. Broaddus

06-10-2021Obituaries
Thomas E. Bruce

06-10-2021Obituaries
Alice F. Bunke

06-10-2021Obituaries
Coral A. Diercks

06-10-2021Obituaries
Linda L. Engel

06-10-2021Obituaries
Dudley Flanders, Sr.

06-10-2021Obituaries
Rose Foiles

06-10-2021Obituaries
Duane Francour

06-10-2021Obituaries
Herman W. Gross

06-10-2021Obituaries
Wayne Heimke

06-10-2021Obituaries
Gloria J. Heisel

06-10-2021Obituaries
Gladys E. Johnson

06-10-2021Obituaries
Laurel M. Karbon

06-10-2021Obituaries
Carol Kelly

06-10-2021Obituaries
Nancy A. Krawetzke

06-10-2021Obituaries
Kory R. Kuran

06-10-2021Obituaries
Richard Neumueller

06-10-2021Obituaries
Arlene A. Pacourek

06-10-2021Obituaries
Margaret R. Parr

06-10-2021Obituaries
James B. Peters

06-10-2021Obituaries
Richard T. Terrien

06-10-2021Obituaries
William C. Winter

06-10-2021Obituaries
June L. Witt

06-03-2021Front Page
Over 700 People Attend The Crivitz Memorial Dedication

06-03-2021Front Page
Crivitz Village Board Gets Preview Of Eagle Statue

06-03-2021Front Page
Katie Berman Elected As New Peshtigo Alderman

06-03-2021Front Page
Aquila To Sell Reef, Bend Sites, Focus on Back Forty

06-03-2021Front Page
Marinette Receives Dept. Of Administration Grant

06-03-2021Front Page
County Supervisors Cannot Address 980 Committee

06-03-2021Community - Coleman
Coleman Legion Held Memorial Day Service

06-03-2021Community - Coleman
Coleman School District Lists Summer Hours

06-03-2021Community - Coleman
First Baptist Pound Cemetery Clean-Up

06-03-2021Community - Coleman
Lena Mask Mandate Ends With End Of School Year

06-03-2021Community - Crivitz
Crivitz American Legion Gun Show is June 5th

06-03-2021Community - Crivitz
Crivitz Legion Aux. To Meet June 23rd

06-03-2021Community - Crivitz
Town Stephenson To Meet June 9

06-03-2021Community - Wausaukee
May Student of the Month

06-03-2021Community - Wausaukee
Brat Fry, Bake Sale at 1st Presbyterian Church

06-03-2021Community - Wausaukee
Wausaukee Board To Meet June 9

06-03-2021Community - Wausaukee
Wausaukee Foundation Lists Newest Scholarship Recipients 

06-03-2021Sports
Coleman Keeps Top Spot With Win Over Crivitz

06-03-2021Sports
Marinette Beats Freedom In 12 Inning Marathon

06-03-2021Sports
Gillett's DeBauch Named to WBCA All-State Team

06-03-2021Sports
Peshtigo Tops Packerland; Marines Win Regional

06-03-2021Sports
Maroon Girls Shine at GMC Conference Meet

06-03-2021Obituaries
Geraldine A. Collins

06-03-2021Obituaries
Francis J. Drys

06-03-2021Obituaries
Otto Eickmeyer

06-03-2021Obituaries
David L. Forsberg I

06-03-2021Obituaries
Gerald C. Francour

06-03-2021Obituaries
Charles C. Gardon

06-03-2021Obituaries
Herman W. Gross

06-03-2021Obituaries
Ervin Hood

06-03-2021Obituaries
Walton K. Johnson

06-03-2021Obituaries
Norbert W. Lacanne

06-03-2021Obituaries
Magdalene Miller

06-03-2021Obituaries
Ed Nelson

06-03-2021Obituaries
Duane Rich

06-03-2021Obituaries
Russell W. Richardson

06-03-2021Obituaries
James E. Santy

06-03-2021Obituaries
Darcy Slayton

06-03-2021Obituaries
Robert White

05-27-2021Front Page
Lemire Family New Owners Of Glenwood Memorial Gardens

05-27-2021Front Page
Crivitz To Dedicate Memorial Monday

05-27-2021Front Page
Masks No Longer Required In Marinette County Facilities

05-27-2021Front Page
Marinette Committee Hears Update On Higley Park Plan

05-27-2021Front Page
Crivitz School Board Elects Amy Grandaw President

05-27-2021Community - Coleman
7th Annual Equity Craft & Vendor Fair

05-27-2021Community - Coleman
Chicken Booyah Sale at St. Anne Parish, Lena

05-27-2021Community - Coleman
Village of Lena Centennial Committee Begins Work

05-27-2021Community - Coleman
First Baptist Pound Cemetery Clean-Up

05-27-2021Community - Crivitz
Crivitz Museum Flea, Farmers Market May 29

05-27-2021Community - Crivitz
Crivitz Legion Memorial Day Poultry Shoot May 29

05-27-2021Community - Crivitz
Crivitz Area Memorial Day Ceremonies May 31

05-27-2021Community - Crivitz
Garden Party and Craft Show June 5

05-27-2021Community - Wausaukee
RECEIVES CHEVRON

05-27-2021Community - Wausaukee
RECEIVE RED CROSS SCHOLARSHIPS

05-27-2021Community - Wausaukee
World War II Soldiers on The Mysterious Ride

05-27-2021Community - Wausaukee
Wausaukee/Amberg Blood Drive Monday, June 7th

05-27-2021Sports
Marinette/Coleman Claim Conference Crowns

05-27-2021Sports
Coleman Holds One Game Lead Over Crivitz

05-27-2021Sports
Coleman Nips Niagara; Peshtigo Suffers First Loss

05-27-2021Sports
Suring Sweeps Five Team Meet in Gillett

05-27-2021Sports
Bulldog Soccer Team Stops Truckers 5-1 on the Road

05-27-2021Perspectives
From My Window

05-27-2021Perspectives
From Our Readers...


space
Peshtigo Times
WEB Poll!
Do you have travel plans for the Fourth of July weekend this year?
space Yes
No
Undecided
space
TO VOTE CLICK
YES, NO or UNDECIDED

Suggest a Question
space .
space
FRONT
space
.
space
CLASSIFIEDS
space
.
space
COMMUNITY
space
.
space
GUEST BOOK
space
.
space
NEWS
space
.
space
OBITS
space
.
space
PERSPECTIVES
space
.
space
SPORTS
space
.
space
SUBSCRIBE
space
.
space
.
space
PESHTIGO FIRE
space
.
space
CUSTOM PRINTING
space
.
space
TIMES' SAVER
space
.
space
Click for Peshtigo, Wisconsin Forecast
FORECAST
space
Quick...
News or Ad Search
Enter News key words.
Enter Ad key words.



Peshtigo Times
841 Maple St
PO Box 187
Peshtigo, WI 54157
Phone: 715-582-4541
Email:
News@
PeshtigoTimes.com

space
Fax: 715-582-4662
© 2000-2021
All right reserved
space
Powered by
WEB Media
Interactive
COMMUNITY
WEB sites